Vzdělávací programy pro 1.stupeň ZŠ

Nabídka:

Křižák a jeho kamarádi (1-2.tř./1-1,5h/terén- např. školní zahrada/35Kč/žák)
Pojďte se skamarádit s pavoučky. Křižák vás představí svým pavoučím kamarádům, určitě se vám budou líbit a užijeme si s nimi i spoustu zábavy, při které se o pavoucích dozvíme leccos zajímavého. A možné začneme mít o něco raději i ty opravdové, živé pavouky.

Úžasný svět pavouků (3-5tř./1h/vaše třída/35Kč/žák)
Pojďte s námi proniknout hlouběji do světa pavouků, poznat představitele pavouků blíže a zjistit, že i když jsou některým z nás nepříjemní, že jsou zajímavější, než jsem si mysleli. Zahrajeme si i nějakou hru inspirovanou pavoučím životem.

Barevné kouzlení z rostlin(1-5tř./1-1,5h/probíhá ve vaší školní kuchyňce/40Kč/žák)
Navštívíme svět barev, řekneme si, k čemu slouží barvy v přírodě a obarvíme si kus látky přírodními barvivy. Potřebujeme 2 větší hrnce k barvení přírodními barvivy. (Program může probíhat i ve třídě, ale potřebujeme plotýnkový vařič a hrnce). Objednávky přijímáme pouze do vypotřebování našich zásob barvících rostlin.

Vydra pytlačka (4-5tř./1,5h/vaše třída/35Kč/žák)
Dozvíme se zajímavosti ze života vydry a naučíme se rozpoznat pobytové znaky vyder v přírodě. Podíváme se na složení vydří potravy. Zjistíme, zda je vydra opravdu pytlákem našich vod. Program probíhá od března.

Invaze kolem nás (5tř./2-3h/vaše třída/35Kč/žák)
Nejsou to mimozemšťané, nemají zbraně ani vyspělou technologii a přesto nás tiše a úspěšně obsadili. Svá svědectví o dokonalé invazi podají agenti rostlinných i živočišných vojáků. Program probíhá od března.

Lišáček hledá maminku (1-2tř./1h/ vaše třída/ 35Kč/žák)
Pomozte zatoulanému Lišáčkovi plyšáčkovi najít maminku. Společně najdeme stopy různých lesních zvířátek, splníme různé úkoly a dozvíme se leccos zajímavého o životě lesních obyvatel. Potřeba je cd přehrávač. Program probíhá od února do března.

Papírování s vosou Maluškou (1-5tř./1,5h vaše třída/35Kč/žák)
Víte, jak vosy vynalezly papír? Vosa Maluška vám o tom povypráví pohádkový příběh a naučí nás, jak si můžeme z ručního papíru vyrobit leccos zajímavého. Potřebujeme k zapůjčení kyblík a větší množství starých (např. pokreslených, bílých i barevných) papírů.

V bylinkovém království (1.-3.tř./1-2h/ vaše třída / 35Kč/ žák)
Zavítá k vám bylinářka a s ní i spousta voňavých a léčivých bylinek. Ochutnáme čaj, který si sami uvaříme, dozvíme se leccos o bylinkách. Potřeba je varná konvice, konvice, ve které se bude luhovat čaj a hrnečky pro každé dítě. Program probíhá od dubna do června.

O bylinkách (4.a 5.tř./2h/vaše třída/50 Kč/žák)
Povídání o bylinkách a s bylinkami. Dozvíme se něco o léčivých bylinách,ochutnáme čaj, který si sami uvaříme a ušijeme si pytlíček naplněný bylinkami. Potřeba je varná konvice, konvice, ve které se bude luhovat čaj, hrnečky, jehla, nit a nůžky pro každé dítě. Šípek zajistí bylinky a látku na ušití pytlíčku.

Krása obojživelníků a plazů(1.-5.tř./ vaše třída/1,5-2h/35Kč/žák)
Seznámíme se s našimi obojživelníky, povíme si o jejich životě a poslechneme si námluvy žabích samečků. Povíme si o životě ještěrek a uvidíme, že se hadů nemusíme bát. Dozvíme se o užitečnosti obojživelníků a plazů, kde a jak je najdeme a také o jejich problémech s přežíváním.

Povídání o domácích zvířátkách (1.-2.tř./ 1h/ vaše třída/35 Kč/žák)
Odkud se vzala? Podíváme se do jejich minulosti, zahrajeme si na zvířecí farmu. Povíme si o tom, jaká jsou hospodářská a společenská zvířata, jak se o ně správně starat.

Všichni potřebují domov (1.-3.tř./2h / vaše třída / 35 Kč/žák)
Ukážeme si, jak rozmanitá mohou mít zvířátka domov, z čeho staví svá obydlí a jak přečkávají zimu. Dozvíme se, jak poznat zvíře podle hlasu, stop a pobytových znamení. Je třeba zajistit cd přehrávač.

Planeta zvířat (1.-5.tř./2 h vaše třída) / 35 Kč/žák)
Zvířata nalezneme na planetě od vrcholků velehor až po nejhlubší dno oceánu. Vydáme se na dobrodružnou výpravu za obyvateli vzdálených krajů a prozkoumáme přírodu různých kontinentů pomocí zraku, hmatu i sluchu. Potřeba cd přehrávač, lepidlo, nůžky.

Ptačí svět (1.-5.tř./2h / vaše třída / 35 Kč/žák)
Odhalíme tajemství křídel a letu, jak to, že kachny plavou, jaká staví ptáci hnízda a co můžeme dávat v zimě na krmítko. Ukázky per, hnízd a hlasů. Potřeba cd přehrávač, nůžky a lepidlo.

Život v mraveništi (1.-5.tř./2h / vaše třída / 35 Kč/žák)
Děti se promění v mravenečky, vydají se shánět potravu, budou unikat nástrahám nepřátel a to vše hravou a zábavnou formou. Dozví se mnoho zajímavého ze života mravenců.

Kamarádka včelka (1.-5.tř./1-2h / vaše třída / 35 Kč/žák nebo 50Kč/žák při výrobě svíčky)
Jak žijí včely? Z čeho dělají med? Co je mateří kašička a co propolis? Jak žijí a vosy, čmeláci a sršně a co jsou to včelky samotářky? Zahrajeme si na včely na rozkvetlé louce a nasbíráme sladký nektar z květů. Program probíhá celoročně ale pouze v květnu a červnu přijedeme i s živými včelkami v proskleném úlku! Pokud chcete, můžeme si vyrobit i svíčku z včelího vosku, potom platí vyšší cena.

Nápady jak na odpady (1.-5.tř./1,5h vaše třída /35 Kč/žák)
Co je odpad a jak vzniká? Proč je dobré odpad třídit? Co se s ním děje po vhození do kontejneru? Mohou nám s ním pomoci žížaly? Proč a čím je některý odpad nebezpečný? Umíte správně roztřídit odpadky ze „šípkové“ popelnice? Vyrobíme si i zábavnou hračku – zajistěte prosím, aby si každé dítě přineslo 1 kelímek od jogurtu a jedno víčko od pet lahve.

Cesta kolem světa (5.tř./3h vaše třída/ 40 Kč/žák)
Vydejte se na dobrodružnou cestu kolem zeměkoule! Navštívíte prales, poušť, velehory, oceán, arktické oblasti i savanu. Uvidíte zvířata, rostliny i domorodce, ochutnáte exotické plodiny a budete pátrat i po tom, jaké jsou na různých místech planety problémy.

Tajemství výroby tkanin (1-5.tř./ 2h / Ekocentrum nebo vaše třída / 40 Kč/žák)
Pomocí pohádky o krtkovi a kalhotkách se seznámíme s výrobou textilu. Jak se získává a zpracovává len, bavlna, vlna a hedvábí? Zkusíme si filcování, tkaní na živém tkalcovském stavu. Potřeba varná konvice.

Jak vzniká chléb? (1.-5.tř./2-3h / Ekocentrum nebo vaše třída / 45 Kč/žák)
Zahrajeme si na sedláky, mlynáře a pekaře a ukážeme si dlouhou cestu od obilného zrnka ke krajíci chleba. Bude nám chutnat co společně upečeme? Potřeba je funkční trouba, plechy na pečení a stolky pro práci s těstem.

Cukr, káva, čokoláda (4.–5.tř./2-3h /Ekocentrum nebo vaše třída / 40 Kč/žák)
Víte, odkud přicestovala tabulka čokolády? Jak se sklízí káva v Jižní Americe? Během simulačních her a aktivit si vyzkoušíte, co se skrývá za výrobou našich každodenních pochutin či oblečení i co to znamená Fair Trade a Bio.

Nebojte se Bójů aneb Kam odešli Keltové?( 4.-5.tř./4-5h/ oppidum Třísov / 50 Kč/žák)
Víte kdo to byli Bójové? Podaří se vám vypátrat odpověď na otázku, kterou obsahuje název programu? Budeme hledat a luštit zprávu v oghamu, přitom se dozvíme něco o tom, jak Keltové žili, jaké stopy zanechali v místní krajině, vyzkoušíme některé jejich dovednosti. Projdeme se keltským Nemetonem. Probíhá duben až červen.

Vyšenské kopce (1.-5.tř./2-3h /NPR Vyšenské kopce/ 40 Kč/žák)
Procházka naučnou stezkou NPR Vyšenské kopce (délka cca 3km). Budeme pozorovat rostliny a živočichy, dozvíme se, kdo žije v potoce a proč se pase na Vyšenkách tolik oveček. A možná si i něco zahrajeme. Vyzkoušíme lovení a určování vodních živočichů a řekneme si mnohé o vodě a životě v ní. Probíhá duben až červen.

Živá voda (4.-5.tř./3-4h / terén – rybník, potok / 45 Kč/žák)
Uvidíte, že ve vodě to žije! Vydáme se k rybníku, potoku či řece a prozkoumáme vodní ekosystém. Vyzkoušíme lovení a určování vodních živočichů a řekneme si mnohé o vodě a životě v ní. Probíhá duben až červen.

 

V případě vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat emailem na pomijova@ekocentrumsipek.cz, nebo telefonicky na 720 296 336 a to minimálně 14 dní předem. Cena pro mimokrumlovské školy se navýší o 5Kč na dítě. Programy jsou vhodné pro skupinu 10-25 žáků od pěti let. Náš lektor během programu nepřebírá za děti odpovědnost, je nutná spoluúčast pedagoga. Pokud zrušení programu nebude oznámeno do tří dnů před jeho zahájením a lektor se dostaví do školy, bude účtován storno poplatek ve výši 300 Kč. Více informací o Ekocentru a naší nabídce naleznete na www.ekocentrumsipek.cz